Koszyk

Zadzwoń do nas: 784 559 566

Darmowa wysyłka paczkomatem od 150zł 

Stacjonarnie:   Dąbrowskiego 92, Zielona Góra
segregacja smieci-jak to robic-Jak segregować śmieci-wszystko co musisz wiedzieć-aplikacje segregecja smieci-odpady-segregacja odpadow-ejedrek.eu

Segregacja śmieci – mamy wszystko, co musisz wiedzieć!

Z nauką segregacji śmieci niestety jest jak z edukacją finansową – w naszym kraju po prostu jednej i drugiej do niedawna nie było. Stąd w pojemniku na tworzywa sztuczne znaleźć można drukarkę, a wśród entuzjastów inwestycji w złoto osoby, które nie wiedzą od czego zależy jego cena.

Od początku 2020 roku wszystkich nas obowiązują nowe zasady segregacji śmieci. Dla niektórych będą to w ogóle PIERWSZE ZASADY w tej materii i im właśnie szczególnie trudno się do nich przyzwyczaić. Są przecież gminy, gdzie segregacja odpadów nie jest problemem i to nie od wczoraj, ale od lat. Zasadne jest więc zainteresowanie się tematem, zwłaszcza, że dla niektórych mieszkańców niesegregowanie śmieci będzie się wiązać ze znaczącym wzrostem opłat za wywóz śmieci. A opłaty jak wiadomo przeszkadzają bardziej niż dodatkowe pojemniki do segregacji. Co więcej – to też niezwykle ważne dla środowiska.

Segregacja śmieci w domu – na początek trzeba się podszkolić!

Co prawda niemal wszystkie miasta wydają ze swojego budżetu pieniądze na kampanie informacyjne na temat jakim jest segregacja śmieci, ale efekt w niektórych miejscach ich  rezultat bywa naprawdę mierny. To, o czym należy pamiętać przy okazji pozbywania się poszczególnych rodzajów śmieci to jedno, a drugie i nie mniej ważne jest rozróżnienie czy dany produkt nadaje się do powtórnego wykorzystania / przetworzenia czy nie. Bowiem wszystko, czego nie da się przetworzyć i co nie jest biodegradowalne ląduje w odpadach zmieszanych (czyli w czarnych pojemnikach).

Poza odpadami zmieszanymi wyróżniamy:

segregeacja odpadow - jakie pojemniki - plastik-szkolo-tworzywa sztucznee-papier-bio-zmieszane
Do jakiego pojemnika wyrzucić opakowania po lekach, a gdzie folię?

ODPADY BIO (pojemnik brązowy)

TAK
– wszystkie odpadki spożywcze jak obierki, ogryzki
– resztki jedzenia
– skoszona trawa
– liście, gałęzie, kora i wszystko inne, co zostaje po porządkach w ogródku
NIE
– kości i odchody zwierząt
– ziemia i kamienie
– płyty pilśniowe
– impregnowane drewno

METALE I TWORZYWA SZTUCZNE (pojemnik żółty i czerwony)

pojemnik na odpady 100l - zolty-plastik-kubel na plastik-hurtownia
TAK
– plastikowe butelki po napojach i żywności
– opakowania po kosmetykach, środkach czystości
– puszki po napojach i konserwach
– metale kolorowe
– kapsle i zakrętki od słoików
– foliowe reklamówki
– opakowania wielomateriałowe (jak kartony po mleku czy sokach)
NIE
– plastikowe opakowania po lekach
– opakowania po olejach silnikowych
– puszki po farbach i lakierach
– plastikowe zabawki
– opakowania razem z zawartością (zepsute soki, przetwory itp.)

PAPIER (pojemnik niebieski)

100l niebieski - pojemnik na odpady - papier
TAK
– papierowe opakowania, kartony (bez folii!)
– gazety, czasopisma, katalogi
– zeszyty
– torby papierowe
NIE
– zużyte ręczniki papierowe
– papier powleczony folią
– kartony po mleku i sokach
– ubrania
– brudne papierowe opakowania i pieluchy
– worki po materiałach budowlanych

 

 

SZKŁO (pojemnik zielony)

curver 100l zielony-pojemnik na odpady-kubel na smieciTAK
– butelki, słoiki po napojach i żywności
– szklane opakowania po kosmetykach
NIE
– szkło żaroodporne, okularowe
– żarówki
– monitory
– lustra
– elementy zastaw stołowych (szklanki, ceramika itp.)

Co pomaga w sortowaniu odpadów?

Ponieważ ustawowe segregowanie śmieci obowiązuje w Polsce od niedawna, w przypadku niektórych odpadów możemy mieć kłopot ze zlokalizowaniem odpowiadającego im pojemnika.

Bo gdzie na przykład wyrzucać świece w szklanych słoikach, w których pozostał na dnie wosk? Do szkła? Nie, to odpad, który jeśli jest brudny nie będzie służył do wykorzystania, stąd nie może wylądować w pojemniku na szkło.

Nie trzeba jednak wieszać nad koszem na śmieci długiej listy rzeczy problematycznych. Pomoc znajdziemy oczywiście w sieci:

Aplikacje na telefon, które podpowiedzą jak segregować śmieci

Proste narzędzia oparte na wyszukiwarce, w którą wpisujemy kłopotliwy śmieć. Appki tego typu są coraz popularniejsze:

Strony internetowe – segregacja odpadów online

Niektóre stworzone przez gminy, stowarzyszenia oraz entuzjastów ekologicznego stylu bycia. Często zawierają prócz informacji na temat segregacji śmieci ciekawe rozwiązania dotyczące oszczędzania, produktów kosmetycznych, które można zrobić samemu lub wykorzystania niepotrzebnych w domu rzeczy.

z glowa - portal o segregacji smieci
zglowa.com – portal, z którego dowiesz się gdzie i co wyrzucić w przyjemniej, animowanej formie, wystarczy  kliknąć w produkt umiejscowiony na grafice i zapoznać się z podpowiedzią
Zobacz też >> TOP 4 aplikacje, które pomogą w sprzątaniu [Android]

Organizacja miejsca na odpady w domu

Plastikowe kosze na poszczególne rodzaje odpadów to już norma. Ich kształtów i wielkości jest nieskończenie wiele, a dostępne rozwiązania pozwalają na organizację przestrzeni na segregację w każdej kuchni. Pojemniki na odpady z naszej oferty zobaczysz tutaj.

Pojemniki mogą być różnych wielkości, a wyboru nikt nam nie narzuca – można zdecydować się na mniejszy pojemnik na papier, a większy na plastik. Pojemniki na odpady można dostosować do szuflad kuchennych, ale można też wybrać egzemplarze wolnostojące, w których mini kontenery ustawione są jeden na drugim lub składają się z jednego mieszczącego kilka mniejszych pojemnika.

Nie jest problemem nieposiadanie szuflady na śmieci, bo pojemniki w obudowie z kulkowymi prowadnicami można zamontować bezpośrednio do frontu kuchennego.

Maluchy będą wiedziały, jak robić to dobrze szybciej niż ty!

O ile nam, dorosłym segregowanie śmieci może się wydawać początkowo skomplikowane, w nieedalekiej przyszłości nasze dzieci nie będą miały z tym żadnego problemu. Warunek jest jeden, trzeba zacząć naukę już teraz. A przecież nic nie uczy lepiej niż zabawa, dlatego warto sięgnąć po gry dla najmłodszych, które pomogą postrzegać im segregowanie śmieci jak wyzwanie.

Przykłady:

Segregacja śmieci - MiniMini -nauka dzieci
Gra ekologiczna dla dzieci – MiniMini

Do tego oczywiście warto poszukać bajek, które w czytelny sposób opowiedzą najmłodszym jak ważna jest dbałość o środowisko. A takich bajek zarówno w sieci jak i na najpopularniejszych platformach jest sporo. I każdy rodzic, który odpowiednio wcześnie rozpocznie edukacje malucha, szybko zauważy, że dziecko szybciej niż dorosły człowiek uzna segregowanie śmieci za oczywiste i łatwe.

***

Co istotne my będziemy pamiętać, kiedy w mieszkaniach był jeden kosz na śmieci, a w niektórych blokach bywały nawet zsypy, do których ładowało się dosłownie wszystko. Najmłodsi jednak już nie doświadczą tej wątpliwej przyjemności. Dla nich fakt, że śmieci nie wyrzuca się razem będzie oczywisty. Rośnie nam pokolenie, któremu nie trzeba będzie już tłumaczyć, że foliówek nie wyrzuca się do odpadów BIO.

Darmowa wysyłka

Dla zamówień już od 150zł

14 dni na zwrot

Bez podawania przyczyny

Szybka wysyłka

W ciągu 24h od zakupu

Szybkie płatności

PayPal / Payu / MasterCard / Visa