Koszyk

Zadzwoń do nas: 784 559 566

Darmowa wysyłka paczkomatem od 150zł 

Stacjonarnie:   Dąbrowskiego 92, Zielona Góra
koszt sprzątania domu-Ile kosztuje sprzataczka-cennik sprzatania-profesjonalne srodki czystosci - ejedrek eu- Photo by JESHOOTS.COM on Unsplash

A może ktoś za ciebie posprząta, czyli ile kosztuje sprzątanie?

Co prawda Konfucjusz wskazywał serce jako początek porządków w każdym domu, ale za jego czasów generowanie nieporządku wyglądało nieco inaczej. Dziś przygotowując serce, warto jednocześnie sprawdzić cenniki firm sprzątających. Być może i sercu będzie dzięki temu lżej, gdy dowie się ile kosztuje sprzątanie domu czy biura.

Skąd zainteresowanie usługami sprzątania w domach prywatnych?

Już nie tylko właściciele i zarządcy biur i budynków mieszkalnych zainteresowani są usługami sprzątania. Generalne porządki we własnym domu zleca, wyspecjalizowanym do tego celu firmom, coraz większy odsetek osób prywatnych. Nie jest to nadal usługa codzienna ani bardzo regularna, niemniej jednak zainteresowanych jest nią corocznie wyższe zwłaszcza wśród mieszkańców dużych miast.

Przelicznik opłacalności wykonywania domowych obowiązków, a nie lenistwo czy niebotycznie wysokie zarobki – to powód dla którego decydujemy się korzystać z usług osób sprzątających.

Czy opłaca się wynajęcie osoby do sprzątania we własnym domu? Przykład:

Mogę zarobić w ciągu jednej dodatkowej godziny pracy 40 zł netto. Godzina odkurzania i kompleksowego mycia podłóg kosztuje 25 zł netto. Czy opłaca się robić to samodzielnie? Pewnie nie zawsze. Można przecież zamówić usługę sprzątania tylko raz a miesiąc lub przed jakąś ważną okazją. Wówczas za dzień gruntownego sprzątania zapłacimy 200 zł netto, ale efekt zarówno w przeliczeniu na pieniądze jak i czas może okazać się znacznie dla wyboru usługi korzystniejszy.

Sprzątaniem zainteresowani są też właściciele dużych metrażowo mieszkań oraz osoby, które ze względów zdrowotnych nie są w stanie ze sprzątaniem radzić sobie samodzielnie.

Najdroższe okna w województwie mazowieckim – ile kosztuje sprzątanie?

Według jednego z liderów wycen prac remontowych i budowlanych kb.pl za mycie okien jednoskrzydłowych najwięcej zapłacimy obecnie w województwie mazowieckim, gdzie ceny sięgają 34 zł. Najtaniej okna jednoskrzydłowe umyjemy z pomocą osoby sprzątającej za około 24 zł w województwach kujawsko-pomorskim czy podkarpackim. A ile kosztuje sprzątanie 40-metrowego mieszkania? To koszt od 174 do prawie 230 zł – zależnie od województwa. Dla przykładu w Warszawie za sprzątanie zapłacimy około 221 zł, zaś w Zambrowie około 179 zł.

Godzina pracy sprzątaczki zatrudnionej w firmie sprzątającej w Warszawie to około 35-40 zł za sprzątanie cykliczne i 45-50 zł za opłaconą jednorazowo godzinę pracy. Oferty firm są skonstruowane tak, by jak najmniej obciążać zleceniodawcę. Można rozliczać się online, nie trzeba dostarczać żadnych środków czystości, zaś anulowanie zlecenia w okresie powyżej 24 godzin od planowanego czasu wykonania jest bezpłatne.

Ile zarabia osoba sprzątająca?

Z danych serwisu wynagrodzenia.pl wynika, że średnia mediana w zawodzie określonym jako sprzątaczka to 1850 zł netto miesięcznie. Oznacza to, że 25% procent z ankietowanych (styczeń 2020 r – próba 409 osób) zarabia mniej niż 1722 zł netto i 25% zarabia więcej niż 2145 zł netto miesięcznie.

Z danych opublikowanych przez GUS w październiku 2018 roku wynika, że pracownicy wykonujący proste prace, do których należy zaliczyć sprzątaczki przeciętnie miesięcznie zarabiają około 3000 zł brutto (przy czym zarobki mężczyzn to około 3550 zł brutto, a kobiet tylko 2777 zł brutto) . Zarobki osób pracujących bez umowy są jednak często znacznie wyższe.

Pełny raport GUS zobaczysz tutaj.

Co mówią statystyki?

Barometr Zawodów to badanie realizowane na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Z niego właśnie możemy dowiedzieć się gdzie i jakie zawody są deficytowe, nadwyżkowe, a które pozostają w równowadze. Nadwyżka oznacza więcej osób wykonujących dany zawód niż może to wynikać z potrzeb rynku, deficyt naturalnie oznacza, że przedstawicieli danego zawodu brakuje. Jak wynika ze statystyk w całym województwie mazowieckim co prawda sprzątaczek nie brakuje, ale już samej Warszawie niekoniecznie jest ich wystarczająco dużo. O ile więc w ujęciu regionalnym zawód sprzątacza/sprzątaczki jest w równowadze, o tyle już w przypadku miasta stołecznego zawód figuruje w kategorii deficytowej.

Różnice widać też w poszczególnych powiatach i tak w grodziskim, legionowskim, mińskim, otwockim, piaseczyńskim, siedleckim, sochaczewskim, wołomińskim i wyszkowskim w 2020 roku zawód ten ma być deficytowy. W pozostałych powiatach będzie równowaga.

Co istotne w żadnym powiecie województwa mazowieckiego osób sprzątających nie jest za dużo! Nadwyżki jeśli idzie o liczbę osób poszukujących pracy w tym zawodzie widać na poniższej mapie. Osób sprzątających za dużo, w stosunku do potrzeb rynku jest m.in. w powiatach bartoszyckim, włocławskim, gorlickim, włodawskim czy szydłowieckim. Co ciekawe miejsc, gdzie pracy poszukują ekonomiści jest wielokrotnie więcej na terenie całego kraju!

ejędrek_rys.1_barometr - ile kosztuje sprzątanie - ile kosztuje sprzataczka- koszty sprzatania biura
Rys.1_barometr, źródło: barometrzawodow.pl

Analizując szczegółowo dane dotyczące deficytowych zawodów w Warszawie warto zaznaczyć, że deficyt osób sprzątających w stolicy ma swoją szczególną charakterystykę, bo dominuje w nim zatrudnienie cudzoziemców, wynagrodzenia są niskie, a udział szarej strefy duży.

Na czarno czy z umową i fakturą?

Tegoroczny wzrost płacy minimalnej (na 11 zł netto za godzinę) nie dotyczy szarej strefy. W niej za usługę sprzątania w niektórych częściach kraju płaci się mniej lub rozlicza pracowników na akord. Najbezpieczniej względem osoby sprzątającej byłoby zatrudnić ją w ramach zlecenia z firmy zajmującej się sprzątaniem. Usługa będzie odpowiednio droższa, ale mamy pewność, że przychodząca do naszego domu osoba jest ubezpieczona i w razie wypadku nie będziemy mieli problemu.

Jeśli zdecydujemy się na osobę „do pomocy” i zapłacimy jej gotówkę „do ręki”, możemy co prawda mieć pewność, że dostanie dokładnie tyle, ile płacimy, jednak nie ma tu mowy ani o ubezpieczeniu, ani jakimkolwiek zabezpieczeniu. W przypadku świadczenia usług regularnie, warto pomyśleć o podpisaniu umowy i zachowaniu stosownych wymogów formalnych.

***

Usługi firmy sprzątającej w prywatnym domu nie muszą być luksusem, a podyktowaną kalkulacjami oszczędnością. Oszczędzasz w ten sposób czas, nerwy, czy domowe środki czystości. Ale to ile kosztuje sprzątanie w Twoim mieście będzie już zależne od wielu czynników.

Darmowa wysyłka

Dla zamówień już od 150zł

14 dni na zwrot

Bez podawania przyczyny

Szybka wysyłka

W ciągu 24h od zakupu

Szybkie płatności

PayPal / Payu / MasterCard / Visa