Koszyk

Zadzwoń do nas: 784 559 566

Darmowa wysyłka paczkomatem od 150zł 

Stacjonarnie:   Dąbrowskiego 92, Zielona Góra
Jak szybko wyczyścić czajnik - czyszczenie czajnika - odkamienianie czajnika- usuwanie osadu z czajnika -ejdrek eu

Jak wyczyścić czajnik szybko i skutecznie?

Co prawda woda się nie przypala, ale to nie znaczy, że nie tworzy osadów, które co jakiś czas powinniśmy usuwać. Wytrącający się w trakcie gotowania kamień nie jest szkodliwy dla zdrowia, ale dla sprzętów AGD już tak. Jak się go pozbyć?

Jak usunąć kamień z czajnika elektrycznego?

Jest kilka skutecznych sposobów na pozbycie się kamienia z wnętrza czajnika elektrycznego. Zdecydowanie najszybszym jest zastosowanie specjalistycznych środków w postaci sypkich odkamieniaczy. Współcześnie, zgodnie z proekologicznymi trendami, najlepsi producenci takich środków stawiają na wersje BIO odkamieniaczy do czajników.

W ich składzie znajduje się przede wszystkim stężony kwasek cytrynowy, działa szybko, a efekt – w zależności od twardości wody – utrzymuje się od kilkunastu dni do nawet kilku miesięcy. Wystarczy wsypać środek do czajnika z ciepłą wodą i odczekać kilkanaście minut. Po takim zabiegu czajnik należy dokładnie umyć i kilkakrotnie odlać zagotowaną w nim wodę.

Jak wyczyścić czajnik sodą oczyszczoną lub octem?

Dla miłośników domowych rozwiązań w kwestii pozbywania się kamienia, zdecydowanie polecaną opcją jest użycie sody oczyszczonej lub octu. Jeśli idzie o sodę oczyszczoną, wystarczy wsypać jej 2-3 łyżeczki do czajnika (najlepiej z ciepłą wodą), odstawić na kilkanaście minut, a później przepłukać czajnik i chociaż raz odlać zagotowaną w nim wodę.

Pamiętajmy, że soda oczyszczona świetnie radzi sobie również z usuwaniem osadów ze srebrnych sztućców oraz usuwaniem zabrudzeń z żelazka (ale nie teflonowego!).

A jak wyczyścić czajnik z kamienia za pomocą octu?

Czajnik napełniamy pół na pół octem i wodą, a następnie lekko podgrzewamy wodę – nie trzeba jej gotować, żeby nie pojawił się bardzo intensywny octowy zapach w całym domu. Odstawiamy czajnik na kilka minut, a następnie płuczemy i oczywiście chociaż raz odlewamy zagotowaną wodę, by pozbyć się drażniącego zapachu.

Mycie czajników elektrycznych

Czajniki elektryczne brudzą, jak każde inne urządzenie w kuchni. Jeśli czyścimy często ich obudowę, nie ma potrzeby stosowania jakiś bardzo specjalistycznych środków. Jeśli jednak w załamaniach i zakamarkach pojawiają się żółtawe naloty trzeba użyć płynu do naczyń i wykałaczki. Tak, wykałaczki! Ich ostre zakończenie pozwoli dostać się w miejsca, gdzie prawdopodobnie odłożył się tłuszcz, na którym przyklejały się kolejne osady. Sposób banalnie prosty, tani i na 100% skuteczny!

Dlaczego woda jest twarda i co z tego wynika?

Twardość wody to termin, który wskazuje zawartość jonów metali wielowartościowych. Twardość wody nie oznacza jej niezdatności do picia, bowiem zasadniczo fakt iż woda pitna jest twarda nie jest dla ludzi niebezpieczny. Twarda woda pozostawia na metalowych powierzchniach oraz szkle osad w postaci wytrąconego wapnia.

Dopuszczalna twardość wody (określona w przeliczeniu na węglan wapnia – CaCO3) zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia wynosi od 60 do 500 mg/l.

Jeśli wydaje nam się, że nasz czajnik wymaga zbyt częstego czyszczenia, może warto zainteresować się poziomem twardości wody w naszym kranie.

***

Twardość wody w domu sprawdzić można za pomocą paskowego lub kropelkowego testera twardości wody. W przypadku wyników bliskich 500 mg/l zaleca się instalację profesjonalnego zmiękczacza wody. Jak wynika z badań Państwowej Inspekcji Sanitarnej w znacznej większości miejskich ujęć wody dużego problemu nie będzie. Twardsza i bardzo twarda woda może się zdarzać w domach zaopatrywanych w wodę ze studni głębinowych.

Darmowa wysyłka

Dla zamówień już od 150zł

14 dni na zwrot

Bez podawania przyczyny

Szybka wysyłka

W ciągu 24h od zakupu

Szybkie płatności

PayPal / Payu / MasterCard / Visa