Koszyk

Zadzwoń do nas: 784 559 566

Darmowa wysyłka paczkomatem od 150zł 

Stacjonarnie:   Dąbrowskiego 92, Zielona Góra
jak wyczyscic srebro_zastawa_sztucce_widelec_noz_ejedrek

Jak wyczyścić srebro? Część 2: SZTUĆCE, ZASTAWA I INNE SREBRNE PRZEDMIOTY

Większość używanych przez nas sztućców wykonana jest ze stali nierdzewnej. To ekonomiczne rozwiązanie, tanie w produkcji, łatwe w utrzymaniu. Szczęśliwcy posiadają w domu sztućce srebrne przekazywana z pokolenia na pokolenie. Nie tak łatwe w utrzymaniu, ale niezwykle gustowne i często warte kilka lub kilkanaście tysięcy złotych.

Ostatnio pokazywaliśmy Wam, jak czyścić srebrną biżuterię – dziś pora na sztućce, naczynia i im podobne.

Dlaczego sztućce ze srebra?

Srebro używane było do wyrobów codziennego użytku już od Starożytności. Od początku przypisywano mu niezwykłe właściwości, jeśli idzie o kontakt z żywnością. Przechowywane w srebrnych naczyniach mleko czy woda były dłużej świeże, zaś wrzucane do beczek srebrne monety miały przedłużać przydatność do spożycia trzymanej w niej na statkach wody pitnej.

Ponadto srebru przypisuje się od dawna właściwości bakteriobójcze oraz przeciwwirusowe.

srebrne sztucce-czyszczenie- domowe sposoby czyszczenia widelec noz_ejedrek
Poza wartościami estetycznymi srebrne naczynia mogą też mieć właściwości zdrowotne

Pielęgnacja i czyszczenie srebra – dlaczego to takie ważne?

Srebro jest trudniejsze w utrzymaniu niż stal nierdzewna. Naturalną jego reakcją na obecność siarki w atmosferze jest matowienie i czernienie. Powstający na powierzchni srebra nalot jest mało efektowny. By opóźnić jego powstawanie konieczna jest odpowiednia pielęgnacja. Srebrne sztućce czy patery w większości można myć zarówno pod bieżącą wodą, jak i w zmywarce.

W tym drugim przypadku koniecznym będą odpowiednio dobrane środki czystości, rekomendowane przez producenta sztućców oraz posiadanie specjalnej aluminiowej kasety na srebra, która pozwoli uniknąć uszkodzeń mechanicznych i sprzyja spływaniu wody.

SREBRNE NACZYNIA_SZTUCE JAK WYCZYCIC_JAK WYCZYSCIC STARE STREBRO

Jeśli decydujemy się na mycie ręczne również używajmy wyłącznie środków bez szkodliwych fosforanów i nie myjmy srebra w gumowych rękawiczkach. Po myciu sztućce każdorazowo wycieramy suchą, bawełnianą szmatką. Nie bez przyczyny dla sztućców ze srebra przewidziano osobne kasetki w szufladach czy pudełkach – wszystko po to, by otulone miękkim materiałem, nie stykały się ze sobą i miały ograniczony kontakt z wilgotnym powietrzem – takie zabiegi opóźniają matowienie.

Jeśli nalot już powstał niezbędne zaś będzie czyszczenie srebra. Można takie czyszczenie zamówić w profesjonalnych firmach, które trudnią się renowacją sreber, ale można również wykorzystać domowe sposoby na czyszczenie srebra. Renowacja profesjonalna kosztuje od 5 do 30 zł za sztukę wyrobu, a cena ustalana jest w zależności od wielkości sztućca. W ramach takiej usługi dostępna jest również renowacja z posrebrzaniem, a także oksydowanie sztućców i srebrnej galanterii.

Jak wyczyścić srebro domowym sposobem?

Najpopularniejszym sposobem na czyszczenie srebra jest oczywiście wykorzystanie sody, soli i folii aluminiowej, którą wykładamy garnek.

Do garnka na folię kładziemy zaśniedziałe sztućce, zalewamy ciepłą wodą (tak, by przykryła sztućce) i sypiemy kilka łyczek soli i sody oczyszczonej. Wodę w garnku można zagotować, ale jeśli sztućce są tylko lekko poczerniałe, wystarczy je w przygotowanym roztworze moczyć kilka godzin. Po zabiegu sztućce wyjmujemy, spłukujemy pod bieżącą wodą i polerujemy. Do tego najlepiej nadają się specjalne szmatki do sreber, jakie kupić można u producentów wyrobów srebrnych i posrebrzanych. Dla uzyskania lepszego efektu warto zaopatrzyć się też w atestowane pasy polerskie, które zapewnią dodatkowo ochronę przed zarysowaniami.

Jak jeszcze czyścić srebro?

Można skorzystać z wiedzy naszych babć i do czyszczenia srebra używać popiołu z kominka (popiół nie może być węglowy) lub soku z cytryny. Pamiętajmy jednak, że wszystkie domowe sposoby na czyszczenie srebra powinny być stosowane ostrożnie i stopniowo, zwłaszcza w przypadku w przypadku długo nieużywanych sreber, których wierzchnią warstwę łatwo jest uszkodzić.

Darmowa wysyłka

Dla zamówień już od 150zł

14 dni na zwrot

Bez podawania przyczyny

Szybka wysyłka

W ciągu 24h od zakupu

Szybkie płatności

PayPal / Payu / MasterCard / Visa